10 Haziran 2024

Power Query, dilimize Güç Sorgusu olarak çevrilse de yaptığı işlere bakarak Güçlü Sorgu olarak anlamlandırılması yerinde olacaktır. Daha çarpıcı bir ifadeyle Sorgunun Gücü diyebiliriz

Döviz kurları ile ilgili bir çalışma yapmak için https://uzmanpara.milliyet.com.tr/doviz-kurlari/ web adresinden veri almakla işe başlayalım.

  1. Veri menüsü, Verileri Al ve Dönüştür bölmesindeki Web’den komutunu çalıştırın.

Şekil 5.1 Web’den veri alma menüsü

  • Açılan penceredeki URL kutusuna web adresini yazın

Şekil 5.2 Web’den iletişim kutusu

  • Gezgin penceresinde Table 0 ve Table 1 adında iki tablo görünmektedir. Hangi tabloyu seçeceğinizi anlamak için, üzerini tıklayın ve yan bölmeden tablo içeriğini görün.

Şekil 5.3 Web sayfasındaki tabloların gösteren pencere

  • Gezgin penceresindeki Yükle düğmesini tıkladığınızda veriler Excel sayfasına aktarılmış olacaktır.

Şekildeki çalışma https://uzmanpara.milliyet.com.tr/doviz-kurlari/ adresinden 28 Temmuz 2022’de saat 16.01’de dış veri bağlantısı özelliği ile Excel’e aldığımız sorgudur.

Şekil 5.4 Web’den alınan verilerin anlık takibi

14’üncü satırdan sonraki veriler, hayali bir firmanın varlıklarında bulunan 3 farklı döviz tutarlarının TL karşılığını anlık takip etmesine dayalı bir senaryodur. Bu veriler tarafımızdan klavye ile girilmiş verilerdir.

Şekil 5.5’teki görüntü ise sorgu üzerindeyken sağ tıklatıp, açılan menüden Yenile komutunu çalıştırdıktan sonra aldığım görüntüdür.

Şekil 5.5 Web’den alınan verilerin anlık takibi

F2 hücrelerindeki 16:01 ve 16:10 zamanına dikkat edin. Her iki sorguyu karşılaştırdığımızda senaryodaki firmanın mevduat varlıklarının 9 dakika içinde 11.344.361,64 TL’den 11.340.476,11 TL’ye düştüğünü anlamış oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir